Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cruze - LPG Sistemi Montajı ve Manifolt
Arkadaşlar,

Bir suredir üzerinde çalıştığım LPG sistemim ile alakalı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Cruze larda sorun olan LPG sistemi ile alakalı manifolt resimlerini paylaşıyorum. Başlığa parça parça ilavelerde bulunacağım. Alıntı yapmadan cevaplarsanız daha kolay olur, cunku başlığa yapacağım ilave paylaşım ve resimleri.

[Resim: manifolt.jpg]

[Resim: manifoltinlet.jpg]

Gorduğunuz gibi manifoltun içi iki gozlu ve 100mm gibi içeri kadar uzanıyor. gaz tek gozden verildiğinde arıza ışığı yakma perfonmansta tutarsızlık ve supap sorunları gibi sorunlar yaşanmakta. Bu sebeplerden oturu gaz girişi ya iki boğaza ayrı ayrı veriliyor yada boğazın başladığı noktadan once tek giriş olarak yapılıyor

[Resim: blokg.jpg]

Aşağıda soldaki iki enjektor (VALTEC uyumlu-MIMGAS) ozel yaptırdığım enjektorler, sağdaki tek olan ise ROMANO marka ve piyasadaki gazcılarca bilinen manifolta montajlanabilen en iyi enjektor. Sarı parcalar ise 113lik manifolt için bu iki tip enjektore tasarlayıp CNC tezgahta imal ettiğim adaptor parcalar. Bu parcalar sayesinde enjektorleri manifolttaki yuvalarına direkt olarak monte edebileceğim ve hortum kullanmadığım için hortum gecikmeleri elimine olacak, daha hassas bir lpg ayarı yapabileceğim. iki farklı enjektore gore uygun adaptorler sayesinde sistemde en iyi sonucu veren enjektoru kullanma şansım olacak.

[Resim: imag1079son.jpg]

[Resim: imag1081son.jpg]

Aşağıda sistemin montajlı çalışır durumdaki hali. OPAK daki lpg montajıcısı teknik elemanın ağzı açık kaldı gorduğunde Smile

[Resim: imag1091wm.jpg]

[Resim: imag1092wm.jpg]
Bul
Alıntı
Değerli paylaşım için teşekkürler.

Başlık sabittir.
[Resim: fuaotw.jpg]
Bitti...
Hayatım değil, ömrüm değil, nefes almam değil biten.
Biten bir sondu.
Şimdi,yeni bir başlangıç başlar,
Biten eskide kalır...
Tecrübelerle bu sefer beyaz yerine yıllanmış bir kırmızı başlar...
Alıntı
Samet kardeş sendeki bu aşk ve şevkle galiba araçlarımızın hepsini tek tek tam bir canavar haline getireceksin bize verdiğin bu bilgilerle allah senden razı olsun.
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Bilgi Güçtür, Öğret , Kullan, Uygula...
Araç Kitapçıkları için tıklayınız...
Alıntı
Motoru mu indirdin Smile siz aşmışsınız olayı valla...
Bul
Alıntı
Yok canım mutlu bey,

enjektor montajı için manifolt uzerinde delikler delmek için sadece manifoltu soktum, allah motor indirtmek zorunda bırakmasın, 15 senedir hiçbir aracımda motor indirmek zorunda kalmadım çok şükür, tabi cruze da boyle bişey olursa surpriz olmaz benim için Smile
Bul
Alıntı
Sacit bey bu manifolt cruze motoruna mı ait yoksa her motordaki manifoltlar böyle mi?
Eğer isteresen \"O\" bir hâyâl değildir.
Bul
Alıntı
Cagri,

Cruze 113 luge ait, 124 luk te ayni, fazladan lpg enjektor yuvasi var 113 luklerde. Iki bolmeli tip manifolt baska hangi aracta kullaniliyor bilmiyorum ecotech ve twinportlar bu sekil.
Bul
Alıntı
bugun bi arkadas baya dalga geçti bizim araçların subaplarından dolayı ne o plastiktenmi yapmışlar die zoruma gitmedi desem yalan olur su subapların çelik olanları varmı bilginiz varmı acaba
Bul
Alıntı
Subapların çelik olanları olamaz çünkü bizim siboplarimiz uzayıp kısala biliyor. Çelik olunca bu özelliğini kaybeder.
Bul
Alıntı
yani lpg de uzama falan yaparsa mecbur gene aynısından takıaz ölemi :S
Bul
Alıntı
Mutlu bey;
Cruze araçların motorlarında kullanılan subaplar ile ilgili olarak belirtilen sorun, LPG\'li kullanımlarda zaman içinde oluşabilecek erime ile ilgili.. Tahminimce arkadaşınızda bunu bir yerden duymuş olmalı.. LPG montajı ve kullanımının uzun vadede araçlarımızın motor bölümünde sadece subaplara değil diğer bazı parçalarına da zarar verebileceği söyleniyor. Benzin ve LPG’nin yanma dirençleri ve emisyonlarından kaynaklanan bir varsayım bu.. Ama bunlar henüz kanıtlanmış değil.. Keza 2009 Nisan ayında Türkiye’ye ithal edilmeye başlanan bu araçların 100.000 km devirenlerini henüz görmedik. Süreç içerisinde aracımızın zayıf ve kuvvetli tarafları belirginleşecek ve daha objektif değerlendirmeler yapılacaktır.
Ben GM\'nin araçlarında nasıl ve ne tip subap kullandığını bilmiyorum. Ancak yanma odasında oluşan muazzam sıcaklığa binlerce km mukavemet göstermesi gereken bir parçanın plastik olduğunu zannetmiyorum. Bu bana bilimsel gelmiyor… fakat yüksek hacimli spor otomobillerde kullanılan seramik subaplardan da olmadığı kesin..
İnternetten gerekli bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz.
Bul
Alıntı
Sacit bey;
Sizin manifold üzerindeki deneysel çalışmanız, ümit ederim iyi bir şekilde sonuçlanır. Keza yaptığınız araştırmaları ben çok önemsiyorum. Çünkü araçlarımızdaki mevcut LPG sistemlerinin bilindik montajına ve montajdan kaynaklanan performans kayıplarına son vererek pek çok insana “ufuk” açacağınızı düşünüyorum...
Bul
Alıntı

Alıntı:
#62119 madbad: bugun bi arkadas baya dalga geçti bizim araçların subaplarından dolayı ne o plastiktenmi yapmışlar die zoruma gitmedi desem yalan olur su subapların çelik olanları varmı bilginiz varmı acaba

Mutlu Bey, Başka bir yazıda da paylaşmıştım. Subap eritme sadece bizim araçlara has değil, lpg kullanan tüm araçlarda ( E200 Kompresör dahil) subaplar zaman içerisinde uzama yapabilir, bu uzama 60.000 km ile 150.000 km aralığında her zaman olabilir. Bunun sonucunda subap vurması ile başlayan ve subap yakmaya kadar giden bir süreç başlar. Benzine göre lpg daha kuru ve daha fazla üretir bundan dolayı bu olay meydana gelir. birtek bizim araçlara mahsus değildir bu arıza durumu.

Çözüm: 2 tip çözümü vardır. 1. si benim de tercih ettiğim iyi bir kapak ustasına subaplar kestirilerek biraz kısalttırılır ve vuruntu gider. tekrarladığında ise yarım motor revizyonu yapılır. bu bize en az 200.000 km kazandırır demek.

2. tip çözüm: yarım motor revizyonu yapılır. üst kapak sökülür, subaplar, subap yayları, takım contalar değişir, piston yatakları ve sekmanlar kontrol edilir.

1. tip çözümün tek handikapı, kapak ustanızın çok iyi olması lazım. yoksa direk 2. tip çözüm aşamasına geçebilirsiniz.

Sacit Bey, süper bir çalışma olmuş. Bahsettiğin şeyi gördüm, bakacağım.
ORJİNAL KADRAN Smile
Bul
Alıntı
Sacit Bey aman dikkat bu güzel çalışmadan teleflex telif hakkı istemesin....Smile
2011 cruze ls design edition & HYUNDA i30 CRDİ DİZEL OTOMATİK ELİTE ..
Bul
Alıntı

Alıntı:
#62175 adnanyılmaz:
[red]Alıntı:
#62119 madbad: bugun bi arkadas baya dalga geçti bizim araçların subaplarından dolayı ne o plastiktenmi yapmışlar die zoruma gitmedi desem yalan olur su subapların çelik olanları varmı bilginiz varmı acaba

Mutlu Bey, Başka bir yazıda da paylaşmıştım. Subap eritme sadece bizim araçlara has değil, lpg kullanan tüm araçlarda ( E200 Kompresör dahil) subaplar zaman içerisinde uzama yapabilir, bu uzama 60.000 km ile 150.000 km aralığında her zaman olabilir. Bunun sonucunda subap vurması ile başlayan ve subap yakmaya kadar giden bir süreç başlar. Benzine göre lpg daha kuru ve daha fazla üretir bundan dolayı bu olay meydana gelir. birtek bizim araçlara mahsus değildir bu arıza durumu.

Çözüm: 2 tip çözümü vardır. 1. si benim de tercih ettiğim iyi bir kapak ustasına subaplar kestirilerek biraz kısalttırılır ve vuruntu gider. tekrarladığında ise yarım motor revizyonu yapılır. bu bize en az 200.000 km kazandırır demek.

2. tip çözüm: yarım motor revizyonu yapılır. üst kapak sökülür, subaplar, subap yayları, takım contalar değişir, piston yatakları ve sekmanlar kontrol edilir.

1. tip çözümün tek handikapı, kapak ustanızın çok iyi olması lazım. yoksa direk 2. tip çözüm aşamasına geçebilirsiniz.

Sacit Bey, süper bir çalışma olmuş. Bahsettiğin şeyi gördüm, bakacağım.
[/red]

her arac demişiniz fakat neden lpg servisleri bile lpg taktırmayın dedi o zaman bana nu anlamış değilim civic te subaplar kendi kendine ayarlıyomus bizde o mu yok motor konusunda bilgim yok kusura bakmayın sorularım bazen saçma olabiliyor
Bul
Alıntı
Ben hiç duymadım , hatta Zavolli tüpümü taktırdığım ustamın da dediği gibi, işi başaramayacak olanlar risk almaktan kaçarlar, kendi işçiliğine laf gelmesin diye araca b... atarlar. demişti. Tüm Focuslara aynı şey oldu, Toyota Corollayada yaptırdım, hatta E 200 e de yaptırdım, ama E 200 250.000 km gittikten sonra yapıldı, yani araçtaki ***** kalitesiylede alakalı sanırım.

Civic lerde klepe var herhalde, klepeler işi düzenliyor sanırım, tam emin değilim ama.
ORJİNAL KADRAN Smile
Bul
Alıntı
LPG montajını yapan ustamın bilgisayarında programlarını incelediğim kadarı ile Lavato , Romano ve Opis uğur beye sorduğum Landi renzo yazılım itibari ile araçlarımıza uygun gaz sistemleri ancak, yazılımı araca uygun şekilde set edilebiliyorsa. Bu sebeple ben yakındostum olan Mimgas firmasının ekipmanını kullandım bana usb başlantı modulunu de verdiler ayarları kendim duzenleyebileceğim, yalnız enjektorler ve montaj rakorları tarafımdan aracımıza uygun şekilde modifiye edilip imal edildiler.
Bu arada LPG yakıtı olarak kesinlikle ve kesinlikle yağ katkısız LPG tavsiye ediyorum. LPG içindeki yağ enjektorlerin içini doldurarak duzgun çalışmasını engelliyor.
Bul
Alıntı
Evet bugun itibari ile benim de arıza ışığım yandı, hemen okudum P0172 (to rich) zengin karışım. Usta kafasına gore ayarlamıştı biraz kıs dedim ama, adam ihtiyar ve biraz tecrubeli olunca laf dinlememişti, kablo ve yazılım nasılsa bende kendim ayarlarım diye ses etmemiştim. Aracın duzgun gitmesinden de suphelenmemiş değildim yani. Herneyse artık ayarı biraz kısacağım, tabi bendeki yazılımda harita yok, cok hassas bir ayar yapamayacağım, yakında yeni yazılım geliyormuş ilk olarak deneme maksatlı kıl adamlara vereceğiz dedi tugay , yani ilk şanslı ben oluyorum Smile
Bul
Alıntı
\"samet baba\"
BÜYÜKSÜN valla :yes
önünde saygıyla eğiliyorum.
çalış*****ı hayretle ve heyecanla takip etmeye çalışıyorum
saygılar....
Bazen uzaklaşmak gerekir, yakınlaşmak için..
Bazen hatırlamak gerekir, hatırlanmak için..
Bazen ağlamak gerekir, açılmak için..
Bazen anmak gerekir, anılmak için..
Bazen de susmak gerekir, duymak için...
Bul
Alıntı
Montajci ayari beceremedi dun. Aksam 23 te pc baglayip yola ciktim ve yolda yukte ayar yaptim, dogrusuda bu. Bugun akcaya geciyorum yaklasik 500 km yol yaptim cekis guzel, benzinle ayni diyebilirim. Ariza isigi da yanmadi. Sundan eminim cruze lpg ayari otomatik yapilsada , duzeltme istiyor, yola cikip yukte yapmak gerekli, ha, usta ezberlemisse ezberden duzeltme yapabilir yola cikmadan. Ama muhakkak gerekli manual duzeltme. Yoksa ya ariza isigi yanar , yada cekis kotu olur
Bul
Alıntı

Alıntı:
#62308 samet baba: Evet bugun itibari ile benim de arıza ışığım yandı, hemen okudum P0172 (to rich) zengin karışım. Usta kafasına gore ayarlamıştı biraz kıs dedim ama, adam ihtiyar ve biraz tecrubeli olunca laf dinlememişti, kablo ve yazılım nasılsa bende kendim ayarlarım diye ses etmemiştim. Aracın duzgun gitmesinden de suphelenmemiş değildim yani. Herneyse artık ayarı biraz kısacağım, tabi bendeki yazılımda harita yok, cok hassas bir ayar yapamayacağım, yakında yeni yazılım geliyormuş ilk olarak deneme maksatlı kıl adamlara vereceğiz dedi tugay , yani ilk şanslı ben oluyorum Smile

Sacit Bey, Arıza ışığını çok takma biliyorsun benimki hep yanıyor. Dert etmiyorum ben ekran daha iyi görünüyor, cafcaflı oluyorSmile

Yazılım derken orj araç yazılımı mı yoksa tüp için yazılım mı?
ORJİNAL KADRAN Smile
Bul
Alıntı
Smile arıza ışığına ayarın doğruluğu acısından dikkat ediyorum. LPG ecusu yazilimi , su an için klimali cekis dahil çok iyi 100-120km sürat , klima açık 23krs. Sarfiyat görünüyor sehirlerarasi seyahatte. Ama cekisten çok memnunum. Ayar super oldu. LPG ayarında std. ayardan sonra 10-15ms. arası bıiraz zengin tutulursa cekis süper oluyor bilginize .....Üstelik LPG ile giderken lambda sensörü resmen yerlerde sürünüyor, bunun anlamı LPG benzine göre çok çevreci halbuki euro5 diye zirvalayacaklarina , LPG uyumlu yapsalar euro5 in 3 te biri atık gaz çıkacak araçtan....
Bul
Alıntı
5000 km oldu lpg taktıralı ve iki kez arıza ışığı yandı, ilki pecochip\'in yerinden çıkmasından kaynaklandı, servisteki ustanın ısrarı üzerine modülü çıkardım ve 100 km kadar yol gittim bu mucize cihazın araca kattığı gücün eksikliğini anladım, ikinci arıza ışığımda sanırım modülün gevşemesinden oldu tekrar yerine oturtunca kendiliğinden söndü..
cruze LS
Bul
Alıntı

Alıntı:
#62685 adnanyılmaz:
[red]Alıntı:
#62308 samet baba: Evet bugun itibari ile benim de arıza ışığım yandı, hemen okudum P0172 (to rich) zengin karışım. Usta kafasına gore ayarlamıştı biraz kıs dedim ama, adam ihtiyar ve biraz tecrubeli olunca laf dinlememişti, kablo ve yazılım nasılsa bende kendim ayarlarım diye ses etmemiştim. Aracın duzgun gitmesinden de suphelenmemiş değildim yani. Herneyse artık ayarı biraz kısacağım, tabi bendeki yazılımda harita yok, cok hassas bir ayar yapamayacağım, yakında yeni yazılım geliyormuş ilk olarak deneme maksatlı kıl adamlara vereceğiz dedi tugay , yani ilk şanslı ben oluyorum Smile

Sacit Bey, Arıza ışığını çok takma biliyorsun benimki hep yanıyor. Dert etmiyorum ben ekran daha iyi görünüyor, cafcaflı oluyorSmile

Yazılım derken orj araç yazılımı mı yoksa tüp için yazılım mı?
[/red]

ben ihmal etmeyin derim. lpg\'den olduğunu bilseniz bile arıza ışığı olayına dikkat edin, lpg değilde gerçek durumdan dolayı olan ikazı anlayamayabilirsiniz.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#62000 samet baba:

[Resim: imag1092wm.jpg]

sacit bey, enjektörlerin montaj yerleri orjinal manifoldun üzerindeki yerler yanlış görmüyorsam. peki bu noktalar yanma odasına çok uzak değil mi, yoksa enjektörün ucundaki borular yeterince uzun mu?

gerçekten çok güzel işler yapıyorsunuz. istanbul\'da olsam sizinle birlikte çalışmak isterim.
Bul
Alıntı
Murat,

ilk cevabımda telin şarjı bitti, ikincide telde net koptu, ucuncuyu cevapladım, duzeltme yaparken silmişim , bay geldi.
Şu an pc den yazıyorum inşallah bir aksilik olmayacak, herneyse.

Enjektor borularının ucu manifolt içinde , normal yapılan lpg girişleri bolgesine denk geliyor. Ve normal lpg de oluşan hortum gecikmesi de olmuyor bu sebeple. 1400km lik sehir dışı gazlı suruşte, perfonmans benzinden daha iyi idi. 100-150km suratlerde klimali ve perfonmans kullanımı ile 10.5lt. LPG yakmışım. Şehiriçi de testinden sonra belki biraz kısabilirim.
1400km hiç arıza ışığı yanmadı, istanbula girerken perf. iyi olduğu halde fakir karışım hatası verdi. LPG ayarını biraz daha duzeltmem gerekiyor. Aracın yakıt haritası cok hassas olduğu için LPG ayarına da aynı ozeni gosterilmesi gerektiğini ogrendim bu şekilde. Tabi burada kendi ayarlama imkanına ve bilgisine sahip olduğum için biraz avantajlı ve şanslıyım. Başka marka LPG kullanıp çekiş sıkıntısı çeken arkadaşlara tavsiyem LPG ustalarına şunu soyleyebilirler. 10-15ms. arasındaki gaz enjeksiyon bolgesini biraz zenginleştirsinler, bu durumda aracın çekişi benzinli durumdan daha iyi olacaktır.
Bul
Alıntı
Ya sacit bey kardeşim ne vardı ki adana da yaşasaydın yaSmile) kebap söylerdim sana, güzel güzel yemeğimizi yerken LPG taktırırdık bizim aracadaSmile
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Alıntı
Sacit Bey den her şehre bir adet lazım Smile
[yellow]BİLGİNİN EFENDİSİ OLMAK İÇİN ÇALIŞMANIN KÖLESİ OLMAK GEREKİR![/yellow]
Bul
Alıntı
benim kullandığı msistem prins. taktırdığımdan beri motor lambası yanmadı (inşallah yanmaz). performansından da çok memnunum diyebilirim. gerçi benzindeyden gaza basmaya korkuyordum, ondan mıdır bilememSmile
gerçekten çok güzel işlerle uğraşıyrsunuz. imkanım olsada bende uğraşabilsem yada çırağa ihtiyaç var mı?
Bul
Alıntı
Murat kardeş herkes elinden geldiğince uğraşıyor işte. Kafaya takınca yapıyor insanoğluSmile Sacit bey arkadaşımız aslında bir dolaşmaya çıksa şöyle türkiye turuna hiç fena olmazSmile Kendimi düşündüğümden değil ha yanlış anlamayın. Çok yoruluyordur şimdiSmile
Alıntı