Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cruze motor beyni tamiri resimli ......
Bu gün başıma gelen olayı anlatayım öncelikle.

2010 cruze 1.6 otomatik aracımla seyir halindeyken arıza lambası esp , ve tc lambaları direk yanmaya başladı ve aracım stop etti. neyseki hızım azdı ve sağa yanaşıp durdum. daha sonra tekrar çalıştırmak istedim ve arıza lambası peş peşe sinyal verircesine yanıp söndü ve arac çalışmadı. sonraki denememde marş dahi basmadı. bilgisayarım aracımdaydı hemen bağlanıp bakmak istedim fakat program hata verip ecu yani beyni görmüyor hatası verdi. neyse ustamı aradım ve çekiciyle aracı *****. ve yapılan kontrolde tahmin ettiğim gibi beyin arızalı dediler. beyin tamiri yapan ustayı çağırık 500 tl fiyat verdi. çıkmasıda 900 tl diye öğrendik. tamir fiyatı bana çok geldi ve beyni kendim açacağım dedim. tabi beyinci benim elektronikçi olduğumu bilmediği için aman açma arıza büyür vs konuştu. en kötü gider çıkmaya pazarlık eder 750 tl veririm kendi beynimde yedek kalır düşüncesiyle yolladık ustayı. ve beyni sökerek işe başladık.

beynin silikonunu ısı tabancasıyla ısıtıp yumuşatarak kapağını açtım. kartı inceledim ve entegre ayaklarında ve işlemci ayaklarında korozyon oluşmuş buna bağlı olarakta yollar yerinden kalkmış.muhtemelen nereden ve nasıl aldı bilmiyorum bana su almış gibi geldi. her neyse kartı tinerle güzelce temizledim ve kuruttum . tüm korozyon gitti, ancak entegre ve işlemci ayaklarını yeniden lehimlemem gerekiyordu. kart kuruduktan sonra flux pasta yardımıyla tüm ayakları lehimledim.
ve tekkrardan pasta artıkları kalmasın diye tinerle temizleyip kuruttum. ve aracamı takıp marşa bastım .

sonuçmu ?

Smile

tek marşa aracım çalıştı ve cihazla bağlanarak tüm beyin fonksiyonlarını kontrol ettik. tek hata yok ,,problem yok. daha sonrada siyah sıvı conta ile beynin kapağını yapıştırıp, taktım ve sistemi toparladım.

sıkılmadan okuduğunuz için teşekkürler. başına böyle bir durum gelen olursa harfi harfine yazdım. en azından fikir olarak aklınızın bir köşesinde bu durum bulunsun. resimlerin bazılarını netten ekledim o an aklıma resim çekmek gelmedi ama bir kaç resim ekledim. Smile

motordaki yeri işaretli olan yer.

[img][Resim: 2011chevro.jpg][/img]

beynin sökülmüş hali.

[img][Resim: ecuchevrol.jpg][/img]

işaretli yerlerin lehimleri bozulmuştu ve tek tek lehimledim Smile

[img][Resim: cruzeaescn.jpg][/img]
Alıntı
büyük geçmiş olsun.hiç motoru yıkattın mı yani böyle bir ihtimal olabilirmi
Bul
Alıntı
teşekkürler.
hayır motor yıkatmam ...
Alıntı
Elinize sağlık . Ne güzel mesleki tecrübe ile olayı çözmüşsünüz .Adamların istedikleri parada düşündürücü tabi olay teknik olunca insanın gözüne gelmiyor .
2011 cruze ls design edition & HYUNDA i30 CRDİ DİZEL OTOMATİK ELİTE ..
Bul
Alıntı
Geçmiş olsun Ethem Bey. Bilginiz ve becerinizle çözüm üretmişsiniz.Dağarcığımıza bir veri daha eklemiş olduk.
Tanrı TÜRK'ü korusun!
Bul
Alıntı
arkadaşlar lpg li araçların motorları yıkandığında sorun oluyormu ??
2010 - Cruze Ls At6 Plus+LPG
Bul
Alıntı
Motor yıkatmak yerine silikon tabanlı bir koruyucu var kardeşler ondan uygulayın, her zaman tertemiz kalsın motor yıkatmak zorunda kalmayın. Yok yıkatmak istiyorsanızda ethem kardeşimizin resimde gösterdiği beyni (LPG lilerde hemen yanında LPG beyni var) poşet sarıp elektrik bandı ile bantladıktan sonra yıkatın. Tazikli su vurmanız tehlikeli olabilir yinede.

Ethem kardeşim eline koluna sağlık, insanların isterlerse kendilerininde birşeyler yapabileceğinin en büyük kanıtını sunmuşsun. Zaten 500 TL tamire vereceğine hem tecrübe edinmiş olmuşsun, hemde her söylenene kanmamamız gerektiğini vurgulamış olmuşsun. Seni bu yünden kutlarım.

Telefonlarda bile çoğu telefon tamircisi inanınki ethem kardeşimizin yaptığı gibi tinerle telefonun kartını temizleyip kurutup size geri verirler ve şunu değişti bunu değişti diye hatrı sayılır paralar isterler, bilgisayarda bile bazen bu kanı aynıdır. Ne yaparsınız işte bizde çoğunlukla bu şekilde ahlaksızca bir ticaret anlayışı gelişmiş.

Tekrardan tebrikler ve ellerine sağlık kardeşim.
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Bilgi Güçtür, Öğret , Kullan, Uygula...
Araç Kitapçıkları için tıklayınız...
Alıntı
teşekkürler arkadaşlar. bende bir elektronikçi olarak şunu söyleyebilirim,aynen haluk abinin söylediği gibi temizlenip lehimleri tazelenip deniyorlar çalışırsa çalışır çalışmazsa ,,bu olmuyor yenisi yada çıkmasını alın diyorlar. bu durum tüm elektronik kartlarda geçerli bir durum. işini illaki iyi yapan vardır fakat çoğu beyin tamircisi kart üzerindeki cpu işlemciyi kesinlikle söküp takamazlar. yani yukarda yazdığım gibi,olursa olur olmazsa kaybedecek bişey yok nasılsa mantığı. benzer durum sattığım vectramda başıma gelmişti abs beyni bozulmuştu. onada 600 tl tamir fiyatı çekmişlerdi. aynı şekilde o beynide açmıştım ve ölçümlerim sonucunda kart üzerindeki bir röle bozulmuştu gidip 4 tl ye ***** alıp çalıştırmıştım. ***** kör tuttuğunu hesabı bu durumlar.
Alıntı

Alıntı:
#113306 ethembozkurt: teşekkürler arkadaşlar. bende bir elektronikçi olarak şunu söyleyebilirim,aynen haluk abinin söylediği gibi temizlenip lehimleri tazelenip deniyorlar çalışırsa çalışır çalışmazsa ,,bu olmuyor yenisi yada çıkmasını alın diyorlar. bu durum tüm elektronik kartlarda geçerli bir durum. işini illaki iyi yapan vardır fakat çoğu beyin tamircisi kart üzerindeki cpu işlemciyi kesinlikle söküp takamazlar. yani yukarda yazdığım gibi,olursa olur olmazsa kaybedecek bişey yok nasılsa mantığı. benzer durum sattığım vectramda başıma gelmişti abs beyni bozulmuştu. onada 600 tl tamir fiyatı çekmişlerdi. aynı şekilde o beynide açmıştım ve ölçümlerim sonucunda kart üzerindeki bir röle bozulmuştu gidip 4 tl ye ***** alıp çalıştırmıştım. ***** kör tuttuğunu hesabı bu durumlar.

Sizin elektronik biliginizin çeğreğine sahip olsak keşke...Ama ***** mesela ***** verin aracı görsel olarak uç noktaya çekerim Size fırsat verilse mesela daha neler neler eklersiniz...Bunlar hoş özellikler güzel şeyler..Sizin araç çok şanslıymış ki elektronik hatası olamayacak. Tebrikler..
KORKAKLAR HİÇBİR ZAMAN RİSK ALAMAZ...
Bul
Alıntı
Motoru yıkatmadığına göre olayın sorumlusu rutubet...
Ankara\'yı iyi bilirim, gece gündüz ısı farkından dolayı rutubet sorunu çok olur...
Aracı gece nereye park ediyorsun? Rutubetli bodrum kat garaj filan mı?
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
Alıntı
ethemcim geçmiş olsun sorunu çözmene sevindim. konuyu sabit yapalımda sorun yaşanlara yön göstersin.
Bul
Alıntı
Eline saglık Ethem abi
çok kafama takıldıda sormak istedim. bizde bu beyne baglanabilirmiyiz senin pc ile baglandıgın gibi.
Chevrolet Kulübü Gereksiz İşler Müdürü
Bul
Alıntı
sizi tebrik ederim.bende eski arabamda beyin tamiri yaptırmaktan sıkılmıştım. Ama benim problemim otomatik vitestendi. Aracın beynine su girdikçe otomatik vitesi atmıyordu.tamirciye ***** bir şeyler anlatıyor karşısındaki aptal sanıyordu adamı ben yönlendiriyordum çoğu kez.bir de her tamire 250-300 tl bayılıyordum.rutubetten dolayı su alıyordu beyin dediğiniz gibi nemi temizleyip oksitlenen yeri temizlenirse problem kalmıyor ama otomatik viteslerde yazılımda zarar görüyor.bu yazılımı bulup atmak lazım.
Bul
Alıntı
bende rutubettetten şüphelendim zaten.yazmayı unutmuşum beyni toplarken içinede nem alıcı küçük paketler var ,onlardan 1 pakette yerleştirdim. ve sonrada beynin kapağını ,siyah slikon conta ile yapıştırdım.
Alıntı

Alıntı:
#113332 PATAKLAYAN: Motoru yıkatmadığına göre olayın sorumlusu rutubet...
Ankara\'yı iyi bilirim, gece gündüz ısı farkından dolayı rutubet sorunu çok olur...
Aracı gece nereye park ediyorsun? Rutubetli bodrum kat garaj filan mı?

suavi abi,aracım kapalı garajımda duruyor fakat nem ortamı yok .
Alıntı

Alıntı:
#113337 muratsecme: Eline saglık Ethem abi
çok kafama takıldıda sormak istedim. bizde bu beyne baglanabilirmiyiz senin pc ile baglandıgın gibi.

gerekli yazılım ve kablo ile bağlanırsınız...
Alıntı
geçmiş olsun ethem bey elm 327 bu konuda işe yaradımı acaba
Bul
Alıntı
elm 327 araca bağlanıyor ve teknik verilere bakılabiliiyor Smile
Alıntı
Ethem abi baglantı direksiyonun altındaki soket girişinden yapılabiliyormu? kablo ve programda paylaşabilirmisin? hangi sınıf kablo ve yazılım kullanmamız gerekir verilere ulaşmak için?
Chevrolet Kulübü Gereksiz İşler Müdürü
Bul
Alıntı
elm327 cihazı ile obd üzerinden torque programını kullanarak android bir telefon ile birlikte araca bağlanabilirsin. bir çok veriyi görebilirsin ve arıza ışıklarını söndürebilirsin
Bul
Alıntı
aynı sorun bendede oluyordu. Ama ben bu dediklerinizi yapamam. bir usta bulmaya çalışayım bari Smile
Alıntı
Merhaba ethem bey, resimler görüntülenmiyor... Acaba yardımcı olurmusunuz.
Bul
Alıntı
ethem bey mrb.ben istanbuldan aynı sıkıntıyı yaşadım ve beyni degiştim ama halada o problemi yaşıyorum ve arabayı attım eve diyebilirim çok sıkıntılıyım desem yeridir.istanbulda tanıdıgınız varsa şayet rica etsem yardımcı olabilirmisiniz.tşk ederim
Bul
Alıntı
yukarıda motor beyni tamir resimleriniz görünmüyor-açılmıyor...
Bul
Alıntı
resımler gözükmuyor yardımcı olsanız tekrardan
Bul
Alıntı
ethem abiye söylerim konuya bakar. kendisi opel arabası duayeni resmen Big Grin
Bul
Alıntı
Elinize sağlık Ethem bey, bu gibi tecrübelerinizi paylaşarak bizede yol gösteriyorsunuz.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#113284 ethembozkurt: Bu gün başıma gelen olayı anlatayım öncelikle.

Ethem abi yazdıklarını hayranlıkla okudum. Abilerimin dediği gibi keşke senin bilginin çeyreğine sahip olsak da bizler de fiyat çektiklerinde aval aval bakmasak ustaların yüzüne. Abi ben de şöyle bir sorun yaşıyorum. Genellikle ve hatırladığım kadarıyla yağmurlu havalarda, dediğin gibi göstergedeki bütün ışıklar yanarak stop etme şeklinde değilde elektriklerin gidip geldiğini görüyorum 1 saniye gaz basmıyor farlar, radyo, klima her şey kapanıyor sonra tekrar geri geliyor. Arabayı zorladığınızda daha çok oluyor. Klima, farlar, sisler hepsi birden açık olduğunda. Gerçi 4-5 ayda bir oluyor bu sorun ama yine de sormak istedim servis çare bulamadı. Aracın garantisi de bitti. Bir fikriniz var mı abi bu konuda ?
Bul
Alıntı

Alıntı:
#113306 ethembozkurt: teşekkürler arkadaşlar. bende bir elektronikçi olarak şunu söyleyebilirim,aynen haluk abinin söylediği gibi temizlenip lehimleri tazelenip deniyorlar çalışırsa çalışır çalışmazsa ,,bu olmuyor yenisi yada çıkmasını alın diyorlar. bu durum tüm elektronik kartlarda geçerli bir durum. işini illaki iyi yapan vardır fakat çoğu beyin tamircisi kart üzerindeki cpu işlemciyi kesinlikle söküp takamazlar. yani yukarda yazdığım gibi,olursa olur olmazsa kaybedecek bişey yok nasılsa mantığı. benzer durum sattığım vectramda başıma gelmişti abs beyni bozulmuştu. onada 600 tl tamir fiyatı çekmişlerdi. aynı şekilde o beynide açmıştım ve ölçümlerim sonucunda kart üzerindeki bir röle bozulmuştu gidip 4 tl ye ***** alıp çalıştırmıştım. ***** kör tuttuğunu hesabı bu durumlar.

ethem bey kolay gelsin,
benimde aracımda aşağıdaki konuda bahsettiğim sorunlar çıktı, bagaj açılmıyor açılırsa kapanmıyor, cam suyu çalışmıyor, çakmaklık çalışmıyor, araç içi aydınlatmalarından direksiyon ve far düğmelerinin olduğu yerdekiler çalışmıyor, son olarakta stoplar çalışmıyor.. bugün servise gittim serviste orta konsolda bulunan beynin arızalandığını 2-3 gün kalması gerektiğini 1000 liraya yakın masrafı olabileceğini söylüyorlar, ustalar veya sanayideki elektronikçileride gezdim ama hiç güvenemedim şu anda mesajı da konya yolundaki opel servisi müşteri hizmetlerinden yazıyorum öğle saati beklerken birazdan birde buraya danışacağım yenisinimi taktırsak yoksa tamirmi olsun diye. bvc beynimi ne dediler ama arattım hiç sonuç çıkmadı internette. acaba sizin sorun yaşadığınız beyin de mi orta konsolun ordaki bu beyindi?
konu hakkında görüş ve tavsiyelerinizi duymak isterim çok zor durumda kaldım. kredi ile aracımı yükselttim ama masraf çıkması beni zordurumda bırakıyor, ayrıca, elinden biraz iş gelen insanlar olarak dışardaki ustalara güvenemiyorum, sizin yaptığınız özenin yarınını bile göstermiyorlar.

http://www.chevroletkulubu.org/forums.ph...ts&q=10795
Bul
Alıntı
Abdullah bey ,

Sizin sorununuz BCM Body Control Module ile alakali , bununla alakali bir baslik acip bilgilendirme yapmisti bir arkadas , biraz arastirirsaniz bulursunuz.
Ethemin Anlattigi ECM Engine Control Module idi.

1000lira cok bunu tamir icin , cikmasisini ebayda 100usd ye bulabilirsiniz , TR de cikmasini 500tl civari bulabilirsinuz
Bul
Alıntı