Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cruze Motor Suyuna Karışan Yağ
#31
Evet kesinlikle hata yapmış. Zaten aracın yağ soğutucusunun olup olmadığını müşteriye sormakla acemiliğini iyice belli etmiş. Kesinlikle bu şekilde 1 km dahi gidilmemeli. Derhal antifriz konmalı.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#32
Ozkanyildirim arkadasin son yorumunu merak ediyorum ins. Yatak sarmamistir
Bul
Alıntı
#33
Yok Yok birşey olmadı. Hemen gidip zorla kırmızı antifiriz koydurttum. Yaklaşık bin km yol yaptım antifirizin renginde değişme ve yağ birikmesi olmadı. Tecrubelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Bul
Alıntı
#34
Çok geçmiş olsun
Bul
Alıntı
#35
geçmiş olsun
Alıntı
#36
bende değişimden sonra düzenli kontrol ediyorum su berrak sorun çözüldü...
[Resim: 1241524656_chevy_camaro_transformer.gif]
Bul
Alıntı
#37
İyi günler 2010 model aracımda bende aynı sorunla karşılaştım usta yağ soğutucunun değişmesi gerektiğini söyledi ancak burdaki yorumlara baktığımda sadece contaların değişmesi ile kurtarılabilir gibide duruyor çözüm olarak ne yapmalıyım bu tarz sorunlar araçtan soğuttu resmen beni ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Bul
Alıntı
#38
(26-10-2015, Saat: 11:10)kankac demiş ki: İyi günler 2010 model aracımda bende aynı sorunla karşılaştım usta yağ soğutucunun değişmesi gerektiğini söyledi ancak burdaki yorumlara baktığımda sadece contaların değişmesi ile kurtarılabilir  gibide duruyor çözüm olarak ne yapmalıyım bu tarz sorunlar araçtan soğuttu resmen beni ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

öncelik yağ soğutucusunu sökeceksin usta bakacak sorun contadanmı soğutucudanmı ona göre karar verecek..
[Resim: 1241524656_chevy_camaro_transformer.gif]
Bul
Alıntı
#39
Sağol cvp verdiğin için usta direk yağ soğutucu değişecek dedi fiyat araştırmaya başladı bile contanın değişimi ile kurtulabiliyo ozman. Siz contamı değiştirdiniz komplemi değişti birde fiyatı ne kadara ***** teşekkür ederim.
Bul
Alıntı
#40
söktü soğutucu değişecek dedi komple set halinde yan sanayi vardı ben sadece alt kısmı değiştirdim problem ondaydı conta zaten erimiş soğutucuya yapışmış haldeydi 300 parça 200 işçilik verdim bunun içinde antifiriz de var. mutlaka kanalları iyice temizlesin borularda yağ kalmasın. parçanın içi komple yağ oluyor o yüzden parça değişimi daha sağlıklı yada sadece oring değişip belli aralıklarla araç antifiriz değiştirmek lazım Big Grin oda zahmetli yani değiştirin kurtulun parçayı
[Resim: 1241524656_chevy_camaro_transformer.gif]
Bul
Alıntı
#41
Arabadan soğudum bunu değiştirecez yarın öbürgün subablar çıkacak arabayı seviyoruz ama bu sorunlar can sıkıyo eyvallah sağolasın verdiğin bilgiler için.
Bul
Alıntı
#42
yağ soğutucusu, bobin, subablar....vs...vs...dün benim araçta bobin yaktı 250 tl ***** işçilik vermicem kendim takacam serviste 800 tl ***** + işçilik..lpg yüzünden olan masraflar çok ama yakıttan edilen tasaruf ile gene kardayız. o yüzden soğuyacak bir durum yok bence idare edicez artık Big Grin birde biz gereken bakımları ne kadar yapıyoruz antifiriz değişmesi gerekirken araçlarda 5-6 yıllık antirifizle geziyoruz. yağ soğutucusununu bozulma sebebi bu
[Resim: 1241524656_chevy_camaro_transformer.gif]
Bul
Alıntı
#43
Bakım konusunda haklısın ama araç genel olarak sorunlu üretimden kaynaklı bence çünkü hemen hemen her cruze kullanıcısı aynı sorunları yaşıyor can sıkan nokta burası bakımları iyide yapsan daha çok sorun kendiliğinden çıkacakmış gibi duruyo
Bul
Alıntı
#44
2010 1.6 Cruze aracımın su deposunda yağlanma olduğunu fark ettik ve 20.04.2015 günü online satış yapan bir siteden TAP marka komple yağ soğutucu aldım ve aracıma taktım komple derken içerisinde oringleri ve yağ filtresi de vardı
yaklaşık 1 ay önce yağ filtresinin contasından yağ kaçağı yaptı, filtre değişimi ile problem çözüldü şimdi ise
yine yağ kaçağı yaptı ben hata yaptığımı anlayarak GM marka komple yağ soğutucusunu yine online satan bir siteden bu gün itibari ile satın aldım,
satıcı ile görüştüm TAP markayı bana gönder firmaya gönderelim dedi daha önce bir şikayet gelmemiş 7 adet satmış olduğunu söyledi kendileri
ucuz etin yahnisi olmadığını tecrübe ederek anladımSmile
B E Ş İ K T A Ş K
Bul
Alıntı
#45
TAP marka soğutucu orjinal soğutucuya göre güzel bir alternatif. Zaten 2 senede bozulan orjinal soğutucuya 600 TL + işçilik vermek ben ve benim gibi biraz işten anlayan insanların asla tekrar satın alacağı bir şey değil. Bu sebeple TAP gayet güzel bir fiyata gayet kaliteli bir muadil parça. Nerdeyse 3 te 1 fiyatına alabildiğiniz bu parçanın sadece ufak bir problemi var. Bu da bahsettiğin problemi ortaya çıkaran contalar. ***** soğutucuya ait contalar manifolt sıcaklığına dayanacak kadar kuvvetli bir ***** imal edilmemiş ama çok ufak bir fiyata bu iş kolaylıkla halledilebilir. Aracı ilk aldığımda bende de soğutma suyunda yağlanma vardı. Tap ile soğutucu değişimi yaptırdım ama bir kaç ay sonra manifolt tarafından yağ sızıntısı başladı. Bu durumda 2 seçenek vardı. Ya orjinal soğutucu alıp daha çok zarar edecektim ya da 300 derece sıcaklığa dayanıklı tüp macundan temin edip hem soğutucu kısmındaki oringlere (soğutucuyu söküp uyguluyoruz) hemde yağ ve su girişinde bulunan oringlere bu macunu uygulayacaktık. Ben 2. tercihi seçtim ve sonuç mükemmel. 1 sene oldu hala en ufak sızıntı yok. Soğutma kabında yağ yok. ***** toplam 220TL(TAP)+İşçilik+30TL(Macun) şeklinde. Uğraşmak istemeyen usta genellikle bu yolu tercih etmez. Ama her şeyin mutlaka bir çözümü vardır. Bu bir kul yapısıdır. Bir kaç ufak dokunuş ile sorunsuz kullanılır. Yeter ki işini bilen bir ustaya denk gelin.

Bu tüp macunun ismini şu an hatırlamıyorum ama diş macunu tüpüne benzer bir tüp içerisinde satın alıyorsunuz. Fiyatı uygun, Alman *****ı. Çok dayanıklı ve sertleştiği zaman bildiğiniz conta oluyor.(Silikonla karıştırmayalım. Kesinlikle farklı bir *****). Aynı macunu başka bir arkadaşın çatlayan termostat yuvasına da uygulamıştık. Konular içerisinde mevcut. Hatta sabit konular arasında. Hala sorunsuz kullanmakta kendisi.

Contanın adını öğrenip yine buraya yazacağım. İlaç olacak derecede güzel bir şey.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#46
Ben orjinal yağ soğutucu aldım 300 TL'ye şuan için sorun görünmüyor bakalım inşallah sıkıntı olmaz.
Bul
Alıntı
#47
300 TL ye sadece soğutucu kısım olsa gerek. Tam takım ise ki orjinal olduğunu sanmıyorum aldığınız yerin bilgilerini verirseniz bir görüşelim.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#48
(05-11-2015, Saat: 08:16)setamon demiş ki: TAP marka soğutucu orjinal soğutucuya göre güzel bir alternatif. Zaten 2 senede bozulan orjinal soğutucuya 600 TL + işçilik vermek ben ve benim gibi biraz işten anlayan insanların asla tekrar satın alacağı bir şey değil. Bu sebeple TAP gayet güzel bir fiyata gayet kaliteli bir muadil parça. Nerdeyse 3 te 1 fiyatına alabildiğiniz bu parçanın sadece ufak bir problemi var. Bu da bahsettiğin problemi ortaya çıkaran contalar. ***** soğutucuya ait contalar manifolt sıcaklığına dayanacak kadar kuvvetli bir ***** imal edilmemiş ama çok ufak bir fiyata bu iş kolaylıkla halledilebilir. Aracı ilk aldığımda bende de soğutma suyunda yağlanma vardı. Tap ile soğutucu değişimi yaptırdım ama bir kaç ay sonra manifolt tarafından yağ sızıntısı başladı. Bu durumda 2 seçenek vardı. Ya orjinal soğutucu alıp daha çok zarar edecektim ya da 300 derece sıcaklığa dayanıklı tüp macundan temin edip hem soğutucu kısmındaki oringlere (soğutucuyu söküp uyguluyoruz) hemde yağ ve su girişinde bulunan oringlere bu macunu uygulayacaktık. Ben 2. tercihi seçtim ve sonuç mükemmel. 1 sene oldu hala en ufak sızıntı yok. Soğutma kabında yağ yok. ***** toplam 220TL(TAP)+İşçilik+30TL(Macun) şeklinde. Uğraşmak istemeyen usta genellikle bu yolu tercih etmez. Ama her şeyin mutlaka bir çözümü vardır. Bu bir kul yapısıdır. Bir kaç ufak dokunuş ile sorunsuz kullanılır. Yeter ki işini bilen bir ustaya denk gelin.

Bu tüp macunun ismini şu an hatırlamıyorum ama diş macunu tüpüne benzer bir tüp içerisinde satın alıyorsunuz. Fiyatı uygun, Alman *****ı. Çok dayanıklı ve sertleştiği zaman bildiğiniz conta oluyor.(Silikonla karıştırmayalım. Kesinlikle farklı bir *****). Aynı macunu başka bir arkadaşın çatlayan termostat yuvasına da uygulamıştık. Konular içerisinde mevcut. Hatta sabit konular arasında. Hala sorunsuz kullanmakta kendisi.

Contanın adını öğrenip yine buraya yazacağım. İlaç olacak derecede güzel bir şey.
TAP marka komple soğutucu ya orijinal oringler i taksak sıkıntı yaşanır mı acaba gerçi ben orijinali satın aldım ama
B E Ş İ K T A Ş K
Bul
Alıntı
#49
Evren orjinal soğutucunun soğutucu kısmında yani radyatör içindeki 2 oring birbirine uyumsuz. Bunu daha önce denedik. Ama dışardaki yağ ve su girişlerinde bulunan yuvarlak oringler orjinali ile değiştirilebilir. Yalnız şöyle bir durum var. Ne yaparsanız yapın bir şekilde sızıntı olur. Bu sebeple yukarda bahsettiğim macun ile uzun süre sorunsuz gider. Şu anda dediğim gibi aracımda Tap marka komple soğutucu seti bu macun ile kullanıyorum. Yaklaşık 10.000 km oldu ve sorun yok.

Bu conta olan macunun ismini hatırladım. Adı Victor Reinz. Google da aratınca mutlaka çıkar. Eğer şu an aracında TAP marka soğutuc varsa, benim tavsiyem ustana söktür. Önce sızıntı nerden geliyor onu tespit etsin. Sonra ünite üstündeki soğutucu radyatörünü de söktür. İçindeki oringleri ve içerisini güzelce bir spray ile temizlet. Yağdan sudan arınsın. Sonra içindeki oringleri tekrar yerine taksın ve hem üzerine hemde kenardaki boşluklarına parmağı ile Victor Reinz sürsün. Ortalama 5 dk sonra sıkıca yerine takıp civatalarını sıksın. 5 dk çünkü tamamen katılaşmadan soğutucu ile takıldığı yere iyice yapışarak contanın yapamadığı kapatma işlemini tam yapsın. Sonra dışarda 2 oring daha olur. Biri yağ diğeri su. Eski orjinal soğutucun varsa ondaki oringleri ama sadece dışardakileri buralara takabilirsin. Tabi sağlamsa ve hala gideri varsa. Sonra yine buralara Victor Reinz uyguluyoruz. Sonra şöyle ortalama 10 dk sonra montajlıyoruz. Montajladıktan sonra yine yaklaşık 1,5 saat bekliyoruz ki conta iyice katılaşsın. Daha sonra su ve yağı ilave edip sistemi çalıştırılabilir hale getiriyoruz. Ustan bunu yaparım güzel olur derse yaptır. Masrafın yine işçilik ve macun olur. Yok yapamam derse orjinal alıp taktır ama onda da sızdırma garantisi yok *****. Bu sebeple onuda alırsan yine Victor Reinz uygulat contalara ve bu şekilde yola devam et. Seçim senin. İşlem çok basit sadece ustanın istekli ve becerikli olması lazım.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#50
Sagol ustam tanıdık yapar ama ben biraz takıntılıyım galiba içim rahat olsun diye orijinal i komple satın aldım kargoya verilmesini bekliyorum macunu ustama anlatacagım
B E Ş İ K T A Ş K
Bul
Alıntı
#51
Tabi seçim senin. Bu arada tahmin ediyorum yağın ve antifrizin yeni. Şayet yeniyse yağı ve antifrizi temiz bir bidona boşaltıp tekrar kullanabilirsin. Aslında sökerken yağı boşaltmasına da gerek yok ama bazı ustalar boşaltıyor. İşlem tamamlanıca üzerlerine ekleme yaptırırsın olur biter. Amaç minimum masrafla bu işten sıyrılmak. Gönül rahatlığı ile bu işlemi yaptırabilirsin. Bir zararı olmaz.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#52
(26-10-2015, Saat: 16:54)caglar demiş ki: yağ soğutucusu, bobin, subablar....vs...vs...dün benim araçta bobin yaktı 250 tl ***** işçilik vermicem kendim takacam serviste 800 tl ***** + işçilik..lpg yüzünden olan masraflar çok ama yakıttan edilen tasaruf ile gene kardayız. o yüzden soğuyacak bir durum yok bence idare edicez artık Big Grin birde biz gereken bakımları ne kadar yapıyoruz antifiriz değişmesi gerekirken araçlarda 5-6 yıllık antirifizle geziyoruz. yağ soğutucusununu bozulma sebebi bu


Düzeltiyorum cruze bobin yakmamış ustanın yanlış teşhisi sadece 4 adet orijinal buji taktım gm. sorun çözüldü önce bujileri kontrol etmek lazım özellikle lpg li araç sahipleri 10 bn km de orijinali ile değiştirin bence..
[Resim: 1241524656_chevy_camaro_transformer.gif]
Bul
Alıntı
#53
Sadece orjinal yağ soğutucuyu 300TL ye ankara opelpardan aldım ustaya 150 tl verdim şuan sorun görünmüyo ama usta birdaha olmaz diyemem dedi ama araba bunu 70.000 kmde yaprı bir 70,000 daha gider diye düşünüyorum yapacak bişey yok macundan haberim yoktu olsa ustaya söylerdim.
Şöylede bir durum var yağ soğutucuyuy değiştirmeden sadece contaları değiştirim macun uygulanırsa sorun düzelirmiydi acaba yoksa yağ soğutucu bu sorunda kesinlikle değişecek mi
Bul
Alıntı
#54
Su kabında yağlanma varsa macunla bu düzelmez. Soğutucu içinde suyun ve yağın girdiği petekler var. Zamanla bu petekler içerden çürür ve delinir. İşte buradan yağ su içine sızar. Sonra bu sızan yağ son olarak su kabında birikir. Macun sadece dışarı oringlerden sızan yağ veya su için çözümdür. Su kabındaki yağlanmaya hiç bir faydası olmaz.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#55
selamın aleyküm arkadaşlar.. chevrolet cruze 1.6 aracım var. aynı problem dün benim başıma geldi arabanın devir daim pompası ötmeye başlamıştı problemler böyle başladı sonra sabahları araba geç çalışmaya başladı gazda araba çekişten düşüyordu kaputu bi kaldırdım baktım köpük köpük araba su atıyor kapaktan dışarı ***** ustama baktı silindir kapak contasının yanmış olabileceğini gazlı arabalarda bu problemlerin olduğunu ve geç çalışmasının da bundan kaynaklanacagını söyledi. Bana bunun için yaklaşık 1500TL fiyat verdi sizce bu normalmidir ? Eğer daha önce yaptıran arkadaş varsa bana bu fiyat konusunda bilgi verebilir mi..
Alıntı
#56
öncelikle yağ soğutucusunu kontrol ettirmenizi öneririm.
Bul
Alıntı
#57
Su hanzesinde yağ vardı bu yağ soğutucusundan kaynaklanıyor olabilir mi peki ve diyelimki contadan kaynaklanan bir problem 1500TL civarı bir fiyat normalmidir ?
Alıntı
#58
Cruze araca conta yaktırmak kay değil. Yağ soğutucusu değişimi gerekli geçmiş olsun.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
#59
(08-11-2015, Saat: 17:37)setamon demiş ki: Cruze araca conta yaktırmak kay değil. Yağ soğutucusu değişimi gerekli geçmiş olsun.

Sağolasın,Peki bu bahsedilen problemler yag sogutucusu ile çözülmedi diyelim bu conta fiyatı normalmi kardeşim ? 
Alıntı
#60
Değil. Conta çok pahalı değil. İşçilikte bu kadar tutacak birşey değil.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Cruze Otomatik Vites sorunları daos009 353 124,770 25-10-2020, Saat: 18:38
Son Mesaj: yusufk53
  Cruze - Chevrolet Cruze Sahipleri Listesi ve Yeni Kayıtlar gencay35 1,077 208,684 30-09-2020, Saat: 11:31
Son Mesaj: Ahmetgd38
  2013 MODEL CHEVROLET CRUZE 1.6 SPORT PLUS Jesur 1 104 28-09-2020, Saat: 18:18
Son Mesaj: abluka
  Cruze almayin diyen yetkili servis ustasi? muratogretmen25 2 178 22-09-2020, Saat: 22:50
Son Mesaj: yusufk53
  Cruze stop lambası sorunu Arf19 0 93 08-09-2020, Saat: 19:49
Son Mesaj: Arf19

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi