Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cruze Kol Dayama Monitörü / Armrest Monitor
Kol dayama yerine uygulamak istediğim monitöre ait montaj işlemini tamamlamış bulunuyorum arkadaşlar. Biraz sancılı geçen gümrük bekleyişinden sonra cihazı sağ salim aldım ve gerekli montaj işlemini aşağıda detayları ile birlikte sizlerle paylaşıyorum.

Bu monitörü seçmemdeki ana etken 4 yaşındaki oğlumun sürekli konsoldaki ekrana bakmak için şekilden şekile girmesi ve emniyet kemerini çıkartma eğilimiydi. Daha önce kafalık monitörleri araştırdım ama işin orjinallik kısmıyla ilgili titiz birisi olduğum için bu kafalık monitörlerinin görüntü açılarının iyi olmaması, hem kullanışlılıklarının ödediğiniz paraya kıyasla zayıf kalması, hem orjinal aktif kafalıklarımızdan(3 kademeli) vazgeçmek zorunda olmamız ki en önemli sebep bana göre bu, ve bu sebeple seyir esnasında oluşturabilecekleri ciddi kafa yaralanmaları sebebiyle iyiden iyiye bu monitörde karar kıldım. Yurt içinde aramalarım ***** sonuç vermedi ve her zamanki gibi yurt dışından sipariş ile getirttim.
 Cihazın özelliklerine ayrıca hazırlayacağım videoda yer vereceğim. Cihazı daha önce aracıma yapmış olduğum android sistemine bağlamış bulunmaktayım. Bkz. "http://www.chevroletkulubu.org/konusan-cruze-double-din-multimedia-uzerine-android-uygulamasi-konusu.html" Bu monitöründe bağlantı şekli aynı bu uygulamadaki gibi olduğu için ve konu aktif olduğundan dolayı buradan bağlantılara ait resimlere bakarak fikir elde edebilirsiniz. 

.::Öncelikle Monitörü biraz tanıyalım::.
Monitör aşağıdaki resimde gözüken aparatları ile beraber, her türlü kolçağa göre ayarlanabilen ve aşağı yukarı hareket edebilen fonksiyonel ayakları ile birlikte, güzel bir kutuda bize ulaşıyor. 7" ve 8.5" ebatlarında üretiliyorlar. 7" Cruze araçlar için biçilmiş kaftan. İki koltuk arası mesafe tam 7" monitöre ev sahipliği yapabilecek genişlikte. 

[Resim: DRNQR6.jpg]

.::Cihaz Temel Özellikleri::.
Ana sistemden bağımsız olarak;
800x600 Çözünürlük
Dvd & Vcd Oynatabilme
Birçok tanınmış video formatı desteği (mpeg,avi,mp4,divx v.s.)
Track ve Mp3 çalabilme
Bağımsız stereo hoparlörler
Sd ve Usb bellek okuyabilme
Usb portundan telefon, tablet v.s. şarj edebilme
FM transmitter
Infrared Kablosuz Kulaklık desteği
Kablosuz oyun kumandası ile 32 bitlik Oyun desteği
270 derece sağa ve sola dönebilme
180 derece aşağı ve yukarı hareket ettirebilme 

Cihaz görüldüğü üzere aslında tek başına gayet yeterli özellikleri barındırıyor. Sadece 12 V bağlantı ile çok iyi bir şekilde arkada oturan kullanıcıya hizmet verecektir ama dedim ya orjinallik takıntısı var bende. Araç kullanırken bu monitöre hükmedebilmem için monitörü android sistemime bağlamam hem bana hemde kullanıcıya daha profesyonel bir multmedia deneyimi verecektir. Uzun lafın kısası; 1 resim 1000 kelimeden daha değerlidir sözünün önemini vurguluyor ve sözü daha fazla uzatmadan montaja ait resimlere geçiyorum. 

.::Videolar::.

[Resim: DRNnLl.jpg]
İşe öncelikle kolçak içerisindeki muhafaza gözünü sökmekle başlıyoruz. İşaretli yerlerde 4 adet vida var. Alttaki usb ve aux bağlantılarını da söküp dışarı alıyoruz. 

[Resim: mzYvVP.jpg]
Sıra delme işine geçiyoruz. Burada mesafelerin eşit olmasına dikkat etmek lazım. Bu işin geri dönüşü yok. Önceden monitörü burada mesafe denemesi yaparak yerini belirlemeniz gerek. Mesafeyi iyi ölçüp işaretlemez ve yanlış yeri delerseniz yazık olur. Yada kolçak kapağını açamazsınız. Mesafeler çok önemli. Resimde gözüken yer en mükemmel delinecek yerdir. 

[Resim: j2klEj.jpg]
Monitörün kablosunu aşağı alarak Orta konsol altına gizliyoruz. Çok basit.

[Resim: 2kXGMN.jpg]
Monitörü taktıktan sonra içerden vidaların görüntüsü. Çok sağlam oluyor ve kesinlikle oynama yapmıyor. 

[Resim: B0plVD.jpg]
Görüldüğü üzere her iki tarafta eşit şekilde delindi ve bağlandı. En meşekkatli şey buraların mesafelerinin doğru ayarlanması. 

[Resim: ZVbGrk.jpg]
Benim BCM kompartmanındaki görüntü. Big Grin Neredeyse hiç yer kalmadı. İşaretlediğim yere daha önce android sistemini bağlarken ileriye yönelik buraya Composit kablo sarkıtmıştım. Çok doğru yapmışım ve şimdi konsolu tekrar açma ihtiyacı duymadan Monitörü direk bağladım ve enerjiyi aşağıda kırmızı ışık gözüken çakmak çoğaltıcısından aldım. Ön konsolun sökümü ve bağlantılara ait resimlere Konuşan Cruze adlı uygulamamdan http://www.chevroletkulubu.org/konusan-cruze-double-din-multimedia-uzerine-android-uygulamasi-konusu.html ulaşabilirsiniz. Ekstra olarak burada anlatma ihtiyacı duymuyorum. Bu cihaz Zone-2 çıkışına bağlanmıştır. 

Araçlarımız 10 Amper çakmak hattı yükünü kaldırabiliyor. Şu ana kadar 6A enerjiyi sürekli çekiyor benim aracım. Artık okadar da olacak. Bir sürü ***** bağlı.  Cool

[Resim: ng8XbR.jpg]
Ve mutlu son! Monitor ana Double Din cihazına Zone-2 bölgesine bağlı olarak birbirinden bağımsız yada paralel şekilde multimedia işlevini sağlıyor. İsteyen önde başka, arkada başka bir işlem yapabiliyor. Böylelikle aracımdaki android sistemi arkadakiler için tam bir eğlence kaynağı olmuş durumda. Kolay gelsin...
Bul
Alıntı
hocam bu işlere nasıl vakit buluyorsunuz Smile emeklimisiniz
[Resim: 1241524656_chevy_camaro_transformer.gif]
Bul
Alıntı
Smile Benim küçüklükten gelen bir huyum bu tarz şeyler. Mutlaka kendimden bir şeyler katıp daha iyisini yapmak. Onca işim gücüm var ama aralara bu tarz işleri de sıkıştırmak biraz da kendim için bir şeyler yapıp geçen zamandan daha çok zevk almamı sağlıyor. Ölümlü dünya. Zamanı iyi değerlendirmek lazım.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
diğer yaptıklarınızdan sonra bu da heyecan yaratıcı olmuş, resmen apayrı bir araç çıkıyor ortayaSmile gerçi ben kendi aracımı fabrikadan çıktığı gibi kullanıyorum arkaya yazı yazdırayım dedim ona bile kıyamadımSmile bu işlerden anlamadığımdan sanırım cesaretim de yok açıkçasıSmile
Bul
Alıntı
Teşekkür ederim. Kaliteli bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyor ve sizlerle paylaşıyorum. Stabil ve uzun vadede problem çıkarmayacak ve araca VIP kimliği kazandırabilecek şeyler bunlar. Kaliteli ***** ve sağlam bir özveriyle bunu yapmak sadece zaman alır. Zor değil. Takdir ediliyorsa ne mutlu! Zaten paylaşımlarımdaki amaç sizleri bireysel olarak cesaretlendirmek. Yani bu tarz şeyler için aracın değerini bilmeyen insanlara emanet ettirmemek. Esenlikler!!! Smile
Bul
Alıntı
Ürün şu anda gümrükte. Bugün itibari ile Türkiye'ye ulaşmış gözüküyor. Gümrükte ve monitörün fiziksel durumunda bir aksilik olmazsa bir hafta içerisinde montaja geçip sonucu buradan videolu ve resimli olarak detaylı bir şekilde aktaracağım.
Bul
Alıntı
Bekliyoruz Smile
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Bilgi Güçtür, Öğret , Kullan, Uygula...
Araç Kitapçıkları için tıklayınız...
Alıntı
(05-08-2015, Saat: 13:43)caglar demiş ki: hocam bu işlere nasıl vakit buluyorsunuz Smile emeklimisiniz

Çok güzel bir soru Smile Evet ben de cruze alalı 2 hafta oldu daha bi iç dış zor yaptırabildim. Bide benzin koyuyorum işte Big Grin
Bul
Alıntı
(28-08-2015, Saat: 16:39)onurcevik demiş ki:
(05-08-2015, Saat: 13:43)caglar demiş ki: hocam bu işlere nasıl vakit buluyorsunuz Smile emeklimisiniz

Çok güzel bir soru Smile Evet ben de cruze alalı 2 hafta oldu daha bi iç dış zor yaptırabildim. Bide benzin koyuyorum işte Big Grin

Smile  Yukarda cevap vermiştim ama özet olarak Cruze aşkı diyebiliriz. Yalnız bu PTT Ukim kanser eder adamı. Hala gümrükte bir hareketlilik yok. Sanırım bu gidişle 2 haftaya anca gelecek gibi duruyor monitör. Geldiğinde inşallah kırık vaziyette bulmam.  Confused  
Bul
Alıntı
Bildiğim kadarı ile gümrükleme işi ptt de haftada sadece 2 gün yapılıyor, oda ne kadar yapılabilirse, tabi ondan sonra birde dağıtıcı tarafa verilip dağıtıcının getirebilme zevkine kalmış Smile

Birde ürünün kutusu kafalarını karıştırır ise gümrüğe sokup seni oraya davet ederek vergi isteyebilirler.
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Alıntı
(28-08-2015, Saat: 17:04)haluk demiş ki: Bildiğim kadarı ile gümrükleme işi ptt de haftada sadece 2 gün yapılıyor, oda ne kadar yapılabilirse, tabi ondan sonra birde dağıtıcı tarafa verilip dağıtıcının getirebilme zevkine kalmış Smile

Birde ürünün kutusu kafalarını karıştırır ise gümrüğe sokup seni oraya davet ederek vergi isteyebilirler.

Aynen dediğin gibi Haluk bey. Vergi olacak zaten onda sorun yok tek derdim sağ salim biran evvel gelmesi Smile
Bul
Alıntı
Ömrümü yedin PTT!   Angry

Takip No: EA114543565CN
Bul
Alıntı
Smile yer bitirir vallahi
Alıntı
Başakşehir Ukim-Arnavutköy Kim arası top gibi oynuyorlar. Ayıp yahu.
Bul
Alıntı
Ben sana söyleyeyim onlar bu ürünün ne olduğunu kestiremiyorlar, biri gümrüğe alınsın diye ona yolluyordur, öbürü geri gönderip gümrüğe girmez diyordur Smile
Alıntı
Shocked 
En sonunda ekranı çatlatacaklar desene!  Undecided
Bul
Alıntı
LCD ekran veya monitorun gumruklemesi cok buyuk ***** , is icin gelmisti ozel birkac monitor gecen sene , uygun bir gtip buldumda cektim , gumruge terk etmek zorunda kalabilirsin Sad
Bul
Alıntı
(04-09-2015, Saat: 14:48)samet_baba demiş ki: LCD ekran veya monitorun gumruklemesi cok buyuk ***** , is icin gelmisti ozel birkac monitor gecen sene , uygun bir gtip buldumda cektim , gumruge terk etmek zorunda kalabilirsin Sad

***** sıkıntılar oluyor. Bu ekranın burada bir başka muadili olmadığı için problem yaratabilirler. Tam terside olabilir. Gtip koduna kalmadan çözüme ulaşır diye umuyorum. Zira gerekli fatura ve beyanı satıcı tarafından koli içerisine koydurtmuştum. Vergi olayı da mühim değil tabi ki vergi matrahı doğarsa ödeyeceğim lakin zarar görmeden gelmesi öncelikli bana göre. Bakalım süreç neler getirecek. 

Bingo: Yazıyı yazarken tekrar kontrol ettim ve Kayseri'ye ulaşmış olarak gözüküyor. Bu haber iyi geldi şu anda.  Smile Bakalım gidip alabilecek miyim.
Bul
Alıntı
Kayseri ye geldi ise o zaman artık sadece gümrük ödeyip alabilirsin demek, tabi gümrükte istemeyebilirler. Hayırlısı bakalım.
Alıntı
Çok güzel gözüküyor, İnşallah yapabilirsiniz.
Bul
Alıntı
Eveeeeet! Tam 3 haftalık sinir harbi ve telefon trafiğinden sonra biraz önce monitörü sağlam bir şekilde PTT Gümrüklü ***** bölümünden almayı başardım. Gereksiz bir şekilde 1 hafta İstanbul Ukim'de ve 5 gün Kayseri'de sürünmüiş olan bu canım monitörü aldım ve arkama bakmadan oradan kaçtım. Big Grin Sistem çok zayıf işliyor. Tam 70 TL gümrük vergisi hariç bu monitöre 164 Usd karşılığında sahip oldum. Montaj için uygun vakti bulur bulmaz işe koyulup yine resim ve videoya doyuracağım sizi. Bundan şüpheniz olmasın. Sağlıcakla kalın!!!
Bul
Alıntı
Hadi bakalım gözün aydın diyelim Smile Bekliyoruz.
Alıntı
Ozan hocam senin monitör hala gelmedimi ?
Bul
Alıntı
(09-09-2015, Saat: 13:21)kaan0101 demiş ki: Ozan hocam senin monitör hala gelmedimi ?

Bu sabah gidip aldım. Hafta sonu vakit ayırıp montaja geçmeyi planlıyorum.  Wink
Bul
Alıntı
(09-09-2015, Saat: 13:30)setamon demiş ki:
(09-09-2015, Saat: 13:21)kaan0101 demiş ki: Ozan hocam senin monitör hala gelmedimi ?

Bu sabah gidip aldım. Hafta sonu vakit ayırıp montaja geçmeyi planlıyorum.  Wink

Hayırlı olsun bende yapıp bitirmişsindir diye tahmin ediyordum  Smile
Bul
Alıntı
(09-09-2015, Saat: 13:35)kaan0101 demiş ki:
(09-09-2015, Saat: 13:30)setamon demiş ki: Bu sabah gidip aldım. Hafta sonu vakit ayırıp montaja geçmeyi planlıyorum.  Wink

Hayırlı olsun bende yapıp bitirmişsindir diye tahmin ediyordum  Smile

*****! ***** elime geçmiş olsaydı şimdiye çoktan bitirmiştim ama EMS ile PTT ikilisi ***** böyle geciktirip ızdırap veriyor. Neyse ki ekran çatlamadan elime geçti. Çok kez alışveriş yaptım ama bu çok gecikti gümrük olması sebebiyle. Neyse ki sorun yok ve bu akşam ve yarın akşam montaj için biraz kafa yorup hafta sonu bunu hayata geçirmeyi planlıyorum bir aksilik olmazsa tabi.

İlk resimler şöyle;  Smile

[Resim: J4J4QB.jpg]
[Resim: OZ6Zo5.jpg]
Bul
Alıntı
Tekrardan hayırlı olsun kendi içerisinde video oynatma ,resim gösterme , müzik dinleme fonksiyonları vardır diye tahmin ediyorum. 12v ve av out çıkışı aşağıda olmaymış kablo görüntü kirliliği olmazmış
Bul
Alıntı
Evet kendi içerisinde bağımsız şekilde yani hiçbir aygıta bağlamadan cd ve dvd okuma, video oynatma, mp3, sd, usb okuma ve oyun oynatma, fm transmitter fonksiyonlarına yani akla gelebilecek her türlü imkana sahip. Av girişi ana kabloda yani ekranın altından çıkan tesisata bağlanan kabloda mevcut böylelikle kablo kirliliği olmayacak. Yanda bulunan çıkış ekstra bir cihaza görüntü aktarmak için. Gereksiz bir çıkış anlayacağın. Montajdan sonra detaylı anlatacağım.

Dün biraz uğraştım nereye nasıl montaj olabilir diye. Montaj yapma konusunda sıkıntı yok ama biraz meşekkatli olacak. Confused Düzgün ayarlama ve yanlış yerden delmemek için biraz terletecek. Montaj kılavuzunda yazanlar ile montaj yapmak ancak müneccim işi. Ayak mekanızmasının çalışmasını anlamak için yarım saat üzerinde düşündüm aletin. Direk del tak mantığı değil *****. Açıyı ayarlayıp takmak ve son hareket yerlerini belirlemek gerekiyor. Allah kerim... Smile
Bul
Alıntı
Merhaba arkadaşlar. Ana konu güncellenmiştir. Geçen hafta sonu montaj, dün ise tesisat bağlantısını bitirdim ve resimleri sizlerle paylaşıyorum. Detaylı birde video çekeceğim bir kaç gün sonra. Şimdiden sizlere kolay gelsin!!!
Bul
Alıntı
Emeğine, eline, gönlüne sağlık güzel olmuş dostum.
Alıntı